A síelés egy nagyszerű sport, amit az emberek milliói űznek az egész világon. Néhányan ennek a sportnak rendszeresen hódolnak, mások viszont csak időnként. Egyes emberek professzionális módon űzik azt, míg mások csak úgy, szórakozásból. Annak ellenére, hogy ezt a sport tevékenységet az emberek különbözőképpen végzik, valami mégis közös bennük. A sílécek és más, nagyon fontos kiegészítők kiválasztásánál, amire ahhoz szükségük van. Ezek közé a kiegészítők közé tartoznak például a síbotok is, amik nélkül biztos nem tudna síelni.
Kiegészítők több sportnál vagy épp tornánál szükségesek, viszont nem mindig annyira fontosak. A síelésnél azonban vannak bizonyos kiegészítők, amikre egyszerűen szüksége van, még ha nem is szeretné. Ezekhez a kiegészítőkhöz tartozik a síbot is, valamint a szemüveg és a sisak is. Ma azonban a síbotokra koncentrálunk, amiket alkalmanként sokkal nehezebb kiválasztani, mint ahogyan azt gondolná.
A legjobb síbotok
Kép | Name | Ár | Értékelés |
---|---|---|---|
Prémium termék
|
Leki Carbon HX 6.0 Carbon | 42000Ft | |
Arany középút
|
Salomon SC1 S3 Black 120 | 17700Ft | |
Classic Kategória
|
Leki Vista Black | 6500Ft |
Hogyan válasszunk síbotot
A síbotok vásárlásánál foglalkoztathatja az a kérdés, hogy valóban olyan fontosak-e és tényleg szükség van-e rájuk. A válasz igen, fontosak és emellett nagy szüksége is van rájuk. A kezdők segítségként használják őket, a haladók szintén segítségként használják őket és teljességében a síelők segítségére vannak több szituációban.
A vásárlásnál akkor is felmerülhet kérdés, amikor előtérbe kerül a sípálca ára. Tényleg szüksége van olyan botokra, amik több száz euróba kerülnek? A piacon több típusú bot érhető el, amik ára pár tíz eruó és több száz euró között mozog. Ha még csak síelni tanul, elég megvennie a legolcsóbb botokat, amikbe nem kell annyit befektetnie. A valamivel erősebb, vastagabb és ellenállóbb botokat ajánljuk.
Ezzel ellentétben, ha azok közé az emberek közé tartozik, akik már professzionális módon síelnek, a drágább típusú síbotok mellett is dönthet. Azokon a szabad lejtőkön, amik szépen karban vannak tartva biztos könnyen fogja tudni használni azokat. A drágább botok jobban reagálnak a hirtelen változásokra, amiket a lejtőn található hó mennyiségében és minőségében lehet tapasztalni.
Mikor kell használni a botokat?
Ha nem síel vagy nem tud sok mindent erről a sportról, viszont szeretne elkezdeni síelni, szívesen felvilágosítjuk, mikor is van tulajdonképpen szükség a síbotokra.
A síbotokat több helyzetben is használatosak, mint például csúszási íveknél, ahol beszúrja a botot minden ív kezdésekor. A botok ugyanígy szolgálják a folyamatos ritmus és stabilitás megtartásánál.
Másképp szólva, a botokat minden ívnél vagy több manővernél is szükséges használni, amiket a sílécek segítségével végre lehet hajtani.
Mit vegyünk figyelembe a döntésnél?
A döntésnél oda kell figyelni több feltételre és paraméterre, amik nem kerülhetik el a figyelmünket.
A síbot hossza
Mekkora kell legyen a síbot megfelelő hossza? Ez a legfontosabb tényező, amit semmilyen körülmények között sem szabad kihagyni. A botokat az adott személy magasságától függően kell kiválasztani. Ez is az oka annak, hogy nem vehet egy párt az egész család számára és azt kölcsönadogatni egymásnak.
A megfelelő hosszúságú bot kiválasztásához pár trükk is létezik, amik közé a következők tartoznak:
- a testhosszt ossza el 1,4-gyel
- a bot hossza 50 cm-rel rövidebb kell legyen, mint az ön magassága
Természetesen, a magasság eltér attól, amire a botot használja. Ha gyakrabban jár meredek lejtőkön, hosszabb bot vásárlása szükséges, hogy egy kicsit messzebbre tudjon azzal elérni.
Szívesen jár sík terepen? Erre szintén inkább a hosszabb bot használatát ajánljuk.
A síbotok anyaga
A második fontos szempont az anyag. Manapság több anyagból készült botokat is lehet találni:
- Alumínium – az alumínium egy ellenálló anyag, ami nagyon nehezen törik, ami azt jelenti, hogy nagyobb terhelés mellett sem törik el és nem megy tönkre. Ezeknek a botoknak a merevsége alacsonyabb, mint a többi botnak. A legnehezebbek és a legolcsóbbak is.
- Kompozit – egy másik anyag a kompozit, ami szintén nagyon közkedvelt anyag, mivel arany középutat jelent a szénszál és az alumínium között. Az ár itt is arányos.
- Szénszálas- a szénszál a legkönnyebb a feltüntetett anyagok közül. Magas a merevsége és a szilárdsága, viszont emellett törékeny és extrém erőfeszítés esetén azonnal törik és nem hajlik. Ezek a botok a legdrágábbak és professzionális síelők használják.
Védő gyűrűk
Fontosak a védő gyűrűk? Először beszéljünk róla miért is van szükség rájuk. Ezek a gyűrűk az ellen védenek, hogy a bot ne süllyedjen el nagy mélységben a hóban. Legjobb szolgálatot a puha hóban tesznek és nem lesznek jók a már letaposott, kemény hóba. Tehát, ha karbantartott sípályán szeretne síelni, nem lesz rájuk szüksége.